Facebook

Zmiany podstawy programowej nauczania j. niemieckiego jako j. mn. – Pismo VdG do MEN

11 czerwca 2024

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSSK/VdG) skierował 17 maja 2024 r. pismo do wiceministra edukacji Katarzyny Lubnauer:

„Stwierdzamy, że zmiany w podstawie programowej nauczania języka mniejszości są konieczne, ale nie mogą się ograniczać do redukcji przypadkowo wybranych treści, bez spojrzenia na cele kształcenia oraz bez szerszej dyskusji ogólnej na temat funkcjonowania edukacji, w tym mniejszościowej, w Polsce. […] Ogólnie potrzebna jest przede wszystkim zmiana modelu podstawy programowej, który z jednej strony byłby przyjazny wzmacnianiu współczesnych kompetencji kluczowych, a z drugiej jasnym przekazem dla wszystkich nauczycieli, że mają sporą autonomię w nauczaniu.”

Cały dokument jest dostępny tutaj ⇒https://vdg.pl/wp-content/uploads/2024/06/Pismo-ZNSSK-ws.-projektu-nowej-podstawy-programowej-jezyka-mniejszosci-2024_17.05.2024.pdf

Tłem do tego są zmiany w podstawie programowej od roku szkolnego 2024/2025, co zostało pokrótce opisane w strefie prawnej na supereule.pl w zakładce Podstawa programowa i programy nauczania (⇒https://supereule.pl/podstawa-programowa-i-programy-nauczania/):

Od 12 lutego 2024 roku trwały prekonsultacje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Konsultacje trwały do 19 lutego 2024 roku. Konsultacjom zostały poddane m.in. zmiany w podstawie programowej do nauczania języka mniejszości. Ministerstwo Edukacji przygotowało projekty rozporządzeń w tej sprawie. W kwietniu 2024 roku projekty trafiły do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu 2024 zostaną podpisane przez Minister Edukacji.

Ministerstwo informuje na stronie internetowej: „Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.”

ZNSSK/VdG otrzymało odpowiedź od Pani Małgorzaty Szybalskiej, Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w której odniesiono się do poszczególnych punktów:

„Odpowiadając na pismo z dnia 17 maja 2024 roku, uprzejmie informuję, że zmiany w podstawach programowych nie są przypadkowe i wynikają ze starannej analizy nauczycieli-praktyków języków mniejszości narodowych dotyczącej specyfiki kształcenia w ramach języka mniejszości narodowej i etnicznej od pierwszego etapu edukacyjnego aż po umiejętności sprawdzane na egzaminie maturalnym.”

Pełną odpowiedź można przeczytać tutaj ⇒https://vdg.pl/wp-content/uploads/2024/06/Odpowiedz-MEN-do-ZNSSK.pdf

 


 

Źródło: https://vdg.pl/zmiany-podstawy-programowej-nauczania-jezyka-niemieckiego-jako-jezyka-mniejszosci/

Więcej informacji: [LINK]
Rodzinka